Asset Publisher Asset Publisher

OBSZARY NATURA 2000

Na gruntach Nadleśnictwa Biała Podlaska występują dwa obszary Natura 2000:

1. Dolina Dolnego Bugu - PLB140001, położony na terenie leśnictw: Cieleśnica i Konstantynów.


Obszar wyznaczony Rozporządzeniem: Ministra Środowiska z dnia 21 lipca 2004 r. w sprawie obszarów specjalnej ochrony ptaków Dz. U. Nr 229, poz, 2313, aktualizacja: Ministra Środowiska w sprawie obszarów specjalnej ochrony ptaków z dnia 5 września 2007 r. Dz. U. Nr 179, poz. 1275, aktualizacja: Rozporządzenie Ministra Środowiska: z dnia 12 stycznia 2011 r. Dz. U. Nr 25, Poz. 133.

Powierzchnia obszaru:
- powierzchnia całkowita obszaru – 74309,92 ha (wg SDF),
- powierzchnia w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Biała Podlaska – 5881,75 ha (7,91% pow. obszaru),
- powierzchnia gruntów nadleśnictwa w obszarze – 488,36 ha (leśna: 496,76 ha, nieleśna 18,60 ha), (o,65% pow. obszaru).

Ostoja obejmuje ok. 260 km odcinek doliny Bugu od ujścia Krzny do Jeziora Zegrzyńskiego. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Biała Podlaska położony jest fragment obszaru zaczynający w okolicy miejscowości Derło do miejscowości Gnojno.

Opis obszaru (wg SDF). Większość doliny pokrywają suche, ekstensywnie użytkowane pastwiska. Obszary bagienne są usytuowane głównie przy ujściach rzek, dopływów Bugu, oraz wokół pozostałych fragmentów dawnych koryt rzecznych. Koryto Bugu jest w większości nie zmienione przez człowieka, pozostały tu liczne, piaszczyste wyspy, nagie lub porośnięte wierzbowymi lub topolowymi łęgami nadrzecznymi; wzdłuż rzeki występują dobrze rozwinięte zarośla wierzbowe. Pierwsza terasa rzeki obfituje w starorzecza, zróżnicowane pod względem wielkości, głębokości i stopnia porośnięcia przez roślinność wodną.

Wartości przyrodnicze i znaczenie (wg SDF). Ostoja ptasia o randze europejskiej E 51. Występują co najmniej 22 gatunki ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej, 6 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi. Bardzo ważna ostoja ptaków wodno-błotnych. Jedno z nielicznych w Polsce stanowisk lęgowych gadożera; do niedawna jedno z nielicznych w Polsce stanowisk kulona.
W okresie lęgowym obszar zasiedla co najmniej 1% populacji krajowej następujących gatunków ptaków: bączek, bocian czarny, brodziec piskliwy, cyranka, czajka, czapla siwa, krwawodziób, gadożer, kszyk, kulik wielki, płaskonos, podróżniczek, rybitwa białoczelna, rybitwa czarna, rybitwa rzeczna, rycyk, sieweczka rzeczna, sieweczka obrożna, zimorodek; w stosunkowo wysokim za-gęszczeniu występują: bocian biały, kania czarna, derkacz, wodnik i samotnik. Niestety brak jest danych o ptakach w okresie pozalęgowym.

 

2. Ostoja Nadbużańska - PLH140011, położony na terenie leśnictw: Cieleśnica i Konstantynów.



Zatwierdzony decyzją Komisji Europejskiej z dnia 13 listopada 2007 r. przyjmującą , na mocy dyrektywy Rady 92/43/EWG, pierwszy zaktualizowany wykaz terenów mających znaczenie dla Wspólnoty, składający się na kontynentalny region biogeograficzny (notyfikowana jako dokument C(2007)5043) (2008/25/WE) DZ. Urz. UE L 12z 15.01.2008, str.383.
Powierzchnia obszaru:
- powierzchnia całkowita obszaru – 46036,74 ha (wg SDF),
- powierzchnia w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Biała Podlaska – 4997,5 ha (10,86% pow. obszaru),
- powierzchnia gruntów nadleśnictwa w obszarze – 488,36 ha (leśna: 496,76 ha, nieleśna 18,60 ha), (0,65% pow. obszaru).

Ostoja obejmuje ok. 260 km odcinek doliny Bugu od ujścia Krzny do Jeziora Zegrzyńskiego. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Biała Podlaska położony jest fragment obszaru zaczynający w okolicy miejscowości Derło do miejscowości Gnojno.

Opis obszaru (wg SDF)
Większość doliny pokrywają suche, ekstensywnie użytkowane pastwiska. Obszary bagienne są usytuowane głównie przy ujściach rzek, dopływów Bugu oraz wokół pozostałych fragmentów dawnych koryt rzecznych. Koryto Bugu jest w większości nie zmienione przez człowieka, pozostały tu liczne, piaszczyste wyspy, nagie lub porośnięte wierzbowymi lub topolowymi łęgami nadrzecz-nymi, z dobrze rozwiniętymi zaroślami wierzbowymi. Pierwsza terasa rzeki obfituje w starorzecza, zróżnicowana pod względem wielkości, głębokości i stopnia porośnięcia przez roślinność wodną. Do ostoi włączony jest także kompleks lasów liściastych między miejscowościami Drażniew i Plate-rów. Lasy zajmują niecałe 20% obszaru. Dominują siedliska nieleśne: łąki i pastwiska oraz uprawy rolnicze.

Wartość przyrodnicza i znaczenie (wg SDF)
Naturalna dolina dużej rzeki. Szczególnie cenny jest kompleks nadrzecznych lasów o za-chowanym naturalnym charakterze oraz szereg zbiorowisk łąkowych i związanych z siedliskami wilgotnymi, typowo wykształconych na dużych powierzchniach. Na terenie obszaru znajduje się 16 rodzajów siedlisk z Załącznika I Dyrektywy Rady 92/43/EWG.

Stwierdzono tu występowanie 21 gatunków z II Załącznika Dyrektywy Rady 92/43/EWG. Jest to jeden z najważniejszych obszarów dla ochrony ichtiofauny w Polsce. Obejmuje ona 10 gatunków ryb z II Załącznika Dyrektywy Rady 92/43/EWG, z koza złotawą i kiełbiem białopłetwym. Stanowiska rzadkich gatunków roślin w tym 2 gatunki z II Załącznika Dyrektywy Rady 92/43/EWG.