Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XVI Parada Bocianów w Janowie Podlaskim

XVI Parada Bocianów w Janowie Podlaskim

1 czerwca 2016 r. obchodzono święto bociana białego

           W dniu 1 czerwca 2016 r. uczniowie i nauczyciele z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Podlaskim zorganizowali święto bociana białego.
          Ulicami Janowa Podlaskiego przeszedł barwny korowód platform bocianich i odświętnie przebranych uczniów. Corocznie odbywające się bocianie święto ma zwrócić uwagę okolicznej ludności na ten gatunek oraz kształtować umiłowanie przyrody wśród dzieci i młodzieży.  Do barwnego korowodu dołączyła też w trakcie przemarszu liczna grupa przedszkolaków.
       Po przejściu ulicami Janowa Podlaskiego, w hali sportowej janowskiego gimnazjum dokonano oceny  platform bocianich. Nagrody za najpiękniejsze platformy wręczył Nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska Pan Tomasz Bylina oraz Dyrektor Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu Pan Andrzej Łazeba.
 

Laureaci:

I miejsce – kl. III a

1. Kamil Jasiński

2. Mateusz Andruszkiewicz

3. Natalia Tarasiuk

4. Kinga Maślewska

5. Paulina Samociuk

 

II miejsce – kl. III b

1. Natalia Mironiuk

2. Aleksandra Jakubiuk

3. Wiktoria Troć

4. Karolina Weremkowicz

5. Olga Urbanowicz

 

III miejsce – kl. I a

1. Ania Żuk

2. Patrycja Żuk

3. Natalia Podskok

4. Magda Sawczuk

5. Janek Kiryluk

      Po wyborze platform, obejrzeliśmy część artystyczną, w której z humorem mogliśmy śledzić trasę bocianich wędrówek.
         Na koniec przyszła kolej na podsumowanie wspólnych akcji, gdzie organizatorami są: Nadleśnictwo Biała Podlaska, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Podlaskim, Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu oraz Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian".
       Najbardziej aktywnymi w wycieczkach terenowych oraz konkursach w trakcie: Europejskich Dni Ptaków, Zimowego Ptakoliczenia i Sowiej Nocy zostali:
1. Mikołaj Cieśluk – 68 pkt
2. Dagmara Czuchan 43 pkt
3. Kacper Szewczyk 42 pkt

Wyróżnienia:
Natalia Miszczuk 40 pkt
Kamil Sawczuk 39 pkt
Natalia Łepecka 32 pkt
Wojciech Rypina 32 pkt
Marzena Kaliszuk 30 pkt
Michał Rusinek 30 pkt
Dagmara Kędzior 26,5 pkt

Laureaci otrzymali od organizatorów nagrody i pamiątkowe dyplomy.

 

Tekst: Jarosław Mydlak