Wydawca treści Wydawca treści

Szlaki i ścieżki turystyczne

Aktualnie na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Biała Podlaska znajdują się ścieżki konne, rowerowe oraz szlak pieszo-rowerowy.

OBRĘB LEŚNY BIAŁA:

- Leśnictwo Rudka:

* ścieżka rowerowa - 5,30 km, rok utworzenia 2008;

* ścieżka konna - 12,40 km, rok utworzenia 2011.

 

OBRĘB LEŚNY KIJOWIEC:

- Leśnictwo Kniejówka, Szadek:
            * ścieżka rowerowa - 6,20 km, rok utworzenia 2008;

- Leśnictwo Serwin, Kniejówka, Szadek:

* ścieżka konna – 19,50 km, rok utworzenia 2009;

- Leśnictwo Serwin, Kniejówka, Szadek:

            * szlak pieszo-rowerowy –  20,40 km – rok utworzenia 2017.


Zachęcamy do korzystania z mapy zagospodarowania turystycznego znajdującej się na stronie Banku Danych o Lasach <kliknij tutaj>.

Pomocna może okazać się poniższa instrukcja korzystania z mapy:


 

 

Polecamy serwis czaswlas.pl przedstawiający ofertę turystyczną Lasów Państwowych.

Wystarczy, że będziesz on-line a dowiesz się:
- gdzie wypocząć z przyjaciółmi lub z rodziną na łonie przyrody w ulubionym zakątku Polski;
- gdzie aktywnie spędzić czas, uprawiać ulubioną lub dopiero co poznaną dyscyplinę sportu;
- gdzie zregenerować siły, korzystająć z bogactw lasu i gościnności jego gospodarzy;
- gdzie przeprowadzić udane szkolenie biznesowe, wyjątkową konferencję - z dala od zgiełku miasta.


 

Czaswlas.pl to wygodne narzędzie, dzięki któremu zaplanujesz ciekawy, bezpieczny i dostosoowany do potrzeb weekend i urlop, wybierzesz miejsce na wycieczkj i wakacje.
 

Na terenie nadleśnictwa znajduje się także ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna „Nadbużańskie Łęgi" o długości 12,5 km. Tablica informacyjna z planem ścieżki przyrodniczej ustawiona jest przy bramie wejściowej do Stadniny Koni na Wygodzie, położonej na terenie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, Oddział Terenowy Janów Podlaski, w Leśnictwie Cieleśnica. Ścieżkę można zwiedzić: pieszo, rowerem lub samochodem.

   

Charakterystyka nadleśnictwa...

Nadleśnictwo Biała Podlaska położone jest we wschodniej Polsce. Obejmuje obszar położony w północnej części województwa lubelskiego. Północno-wschodnia granica zasięgu działania nadleśnictwa (gm. Janów Podlaski - rzeka Bug) stanowi granicę państwa z Białorusią. Obszar obejmuje zasięgiem gminy: Miasto Biała Podlaska, Biała Podlaska, Janów Podlaski, Konstantynów, Leśna Podlaska, Łomazy i Rokitno.

Siedziba Nadleśnictwa mieści się Białej Podlaskiej. Jest to miasto na temat, którego możemy odnaleźć zapiski już w roku 1345. Pierwszymi właścicielami miasta byli Iliniczowie, natomiast za założyciela uchodzi Piotr Janowicz Biały - wojewoda trocki, hetman Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przez okres dwu i pół wieku miastem władali Radziwiłłowie (od II połowy XVI wieku). W tym okresie miasto przeżywało rozkwit, wybudowano najważniejsze budynki, stanowiące obecnie zabytki. Miasto z racji swojego położenia wielokrotnie przeżywało najazdy. Wspomnieć tu można ograbienie miasta przez Szwedów w latach 1655-60.

Wraz z rozkwitem miasta dookoła zaczęły powstawać liczne majątki ziemskie. Niestety nie wszystkie przetrwały zawieruchę dziejową, niemniej jednak kilka z nich (odrestaurowanych) możemy dzisiaj podziwiać.

Lasy Nadleśnictwa zajmują tereny dawnego styku kultur Wschodu i Zachodu. Na tych terenach mieszały się religie i wyznania oraz kultury i nacje. Niejednokrotnie w wioskach razem mieszkali przedstawiciele różnych narodowości, wyznających różne religie. Po okresach wojen na tych terenach osiedlali się między innymi Tatarzy. Koniec XIX wieku przyniósł jednak kres współistnieniu wielu kultur na tych terenach. W tym czasie rozpoczęły się prześladowania Unitów Podlaskich. Początek XX wieku to czasy wojen, które nie sprzyjały rozwojowi tego terenu. Jednak okres międzywojenny to dobry czas dla Białej Podlaskiej. W tym czasie wybudowano fabrykę samolotów, rozwinął się przemysł włókienniczy, a także wybudowano elektrownię miejską. Wybuch II Wojny Światowej zakończył rozwój miasta, a tym samym i okolic. Po zakończeniu działań wojennych i ustanowieniu Granicy Państwa na rzece Bug tereny rozpoczęły nową kartę historii. W 1975 roku po reformie terytorialnej miasto stało się siedzibą województwa bialskopodlaskiego i było nim do roku 1999.