Wydawca treści Wydawca treści

Lasy Nadleśnictwa Biała Podlaska

Lasy w zarządzie Nadleśnictwa Biała Podlaska stanowią kompleksy leśne (642) o bardzo zróżnicowanej powierzchni rozproszone na obszarze 922,04 km2. Największy kompleks zajmuje powierzchnię 3714,11ha. Liczbę kompleksów podano w ujęciu geodezyjnym. Najliczniej reprezentowane są kompleksy o powierzchni do 5,00 ha – 533 szt. zajmujące powierzchnię 600,22 ha co stanowi 4,6% powierzchni nadleśnictwa. Są to działki położone w szachownicy z gruntami innych własności. Granice działek w szachownicy są niezastabilizowane i niewidoczne w terenie. W miarę posiadanych możliwości nadleśnictwo powinno dążyć do wyrównania granic (zlikwidowania półenklaw oraz „szachownicy” działek) poprzez wykup lub wymianę gruntów w ramach wyrównywania granicy polno-leśnej.

Odległość między najdalej położonymi kompleksami nadleśnictwa na kierunku wschód – zachód wynosi 30 km, a na kierunku północ – południe 45 km. Występująca w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa sieć dróg publicznych o nawierzchni twardej jest dobra. Szosy i drogi utwardzone przecinają teren nadleśnictwa w różnych kierunkach i łącznie z drogami leśnymi tworzą korzystne warunki do zrywki i wywozu drewna.
Z uwagi na wzrastającą mechanizacje prac związanych z pozyskaniem i wywozem drewna z lasu zachodzi potrzeba przygotowania dróg do pracy harvestera operującego w drzewostanach II – IV klasy wieku.

Przez lasy nadleśnictwa przebiegają:
*drogi krajowe:

- DK 2 (E30): Świecie – Warszawa - Terespol

*drogi wojewódzkie:

- DW 698: Łosice – Konstantynów – Janów Podlaski - Terespol,

- DW 811: Sarnaki – Konstantynów – Biała Podlaska,

- DW 812: Biała Podlaska – Wisznice - Chełm.

oraz szereg utwardzonych dróg powiatowych i gminnych.

W trakcie realizacji jest budowa autostrady A2 odcinek Swory – Biała Podlaska oraz odcinek Biała Podlaska – granica państwa, który znajduje się w fazie prac projektowych. Należy się spodziewać, że autostrada A2 zmieni dotychczasowy układ komunikacyjny na terenie nadleśnictwa.

Główne kompleksy leśnictw Garbarka i Rudka sąsiadują z linią kolejową nr 2 (E20) Warszawa - Terespol.

Na terenie lasów przy drogach publicznych wyznaczono miejsca postoju i parkingi leśne. Przy drogach przebiegających przez obszary leśne, przy parkingach leśnych ustawiane są tablice informacyjne i ostrzegawcze w miejscach uzgodnionych z Komendantem Powiatowym PSP. Tablice te informują o skutkach używania otwartego ognia w lesie oraz przypominają o sposobach postępowania w przypadkach stwierdzenia pożaru i karach, w przypadku lekceważenia przepisów przeciwpożarowych.

Lasy stanowią siedlisko dla życia wielu gatunków roślin i zwierząt, biorą udział w procesie oczyszczania powietrza pochłaniając z niego szkodliwe związki chemiczne i zapewniają ciągły dopływ tlenu, biorą udział w obiegu wody w przyrodzie, magazynując jej nadmiar, i stopniowo ją uwalniając, dzięki czemu utrzymują wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie. Lasy podnoszą walory krajobrazowe różnicując je i nadając przyjemny charakter miejscom w których żyją ludzie. Należy wspomnieć również o ubocznym użytkowaniu lasu. Lasy dostarczają naturalnych płodów runa leśnego, takich jak grzyby i owoce leśne, które są szczególnie cenione w kuchni za ich walory smakowe.

Lasy są złożoną formacją przyrodniczą, od wieków nierozerwalnie związaną z krajobrazem Polski, stanowią niezbędny czynnik równowagi środowiska przyrodniczego, warunkujący rozwój kraju.Wielofunkcyjna rola lasów w gospodarce, przyrodzie i życiu człowieka wymaga prowadzenia gospodarki leśnej w sposób zrównoważony, tj. profesjonalnie, racjonalnie i zgodnie z prawami natury, w całej strefie wpływów lasu na środowisko przyrodnicze, gospodarkę i warunki życia ludzi. Leśnictwo wielofunkcyjne w Polsce oparte zostało o przyrodnicze podstawy rozwoju tj. regionalizację przyrodniczo-leśną uwzględniającą zmienność warunków naturalnych, typologię leśną, naturalny zasięg występowania lasotwórczych gatunków drzew, a także rozpoznane i wyróżnione siedliskowe typy lasu.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XVI Parada Bocianów w Janowie Podlaskim

XVI Parada Bocianów w Janowie Podlaskim

1 czerwca 2016 r. obchodzono święto bociana białego

           W dniu 1 czerwca 2016 r. uczniowie i nauczyciele z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Podlaskim zorganizowali święto bociana białego.
          Ulicami Janowa Podlaskiego przeszedł barwny korowód platform bocianich i odświętnie przebranych uczniów. Corocznie odbywające się bocianie święto ma zwrócić uwagę okolicznej ludności na ten gatunek oraz kształtować umiłowanie przyrody wśród dzieci i młodzieży.  Do barwnego korowodu dołączyła też w trakcie przemarszu liczna grupa przedszkolaków.
       Po przejściu ulicami Janowa Podlaskiego, w hali sportowej janowskiego gimnazjum dokonano oceny  platform bocianich. Nagrody za najpiękniejsze platformy wręczył Nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska Pan Tomasz Bylina oraz Dyrektor Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu Pan Andrzej Łazeba.
 

Laureaci:

I miejsce – kl. III a

1. Kamil Jasiński

2. Mateusz Andruszkiewicz

3. Natalia Tarasiuk

4. Kinga Maślewska

5. Paulina Samociuk

 

II miejsce – kl. III b

1. Natalia Mironiuk

2. Aleksandra Jakubiuk

3. Wiktoria Troć

4. Karolina Weremkowicz

5. Olga Urbanowicz

 

III miejsce – kl. I a

1. Ania Żuk

2. Patrycja Żuk

3. Natalia Podskok

4. Magda Sawczuk

5. Janek Kiryluk

      Po wyborze platform, obejrzeliśmy część artystyczną, w której z humorem mogliśmy śledzić trasę bocianich wędrówek.
         Na koniec przyszła kolej na podsumowanie wspólnych akcji, gdzie organizatorami są: Nadleśnictwo Biała Podlaska, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Podlaskim, Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu oraz Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian".
       Najbardziej aktywnymi w wycieczkach terenowych oraz konkursach w trakcie: Europejskich Dni Ptaków, Zimowego Ptakoliczenia i Sowiej Nocy zostali:
1. Mikołaj Cieśluk – 68 pkt
2. Dagmara Czuchan 43 pkt
3. Kacper Szewczyk 42 pkt

Wyróżnienia:
Natalia Miszczuk 40 pkt
Kamil Sawczuk 39 pkt
Natalia Łepecka 32 pkt
Wojciech Rypina 32 pkt
Marzena Kaliszuk 30 pkt
Michał Rusinek 30 pkt
Dagmara Kędzior 26,5 pkt

Laureaci otrzymali od organizatorów nagrody i pamiątkowe dyplomy.

 

Tekst: Jarosław Mydlak