Asset Publisher
Żołnierze szukali padłych dzików
W dniach od 14 do 18 listopada 2016 r. na terenie Nadleśnictwa Biała Podlaska trwały poszukiwania martwych dzików, zakażonych wirusem ASF.
Głównym celem akcji było zapobiegnięcie dalszemu rozprzestrzenianiu się ASF poprzez odnalezienie padłych dzików, które mogą stanowić potencjalne źródło tego wirusa.
Do przeczesywania terenów leśnych włączyli się żołnierze ze specjalnie utworzonego przez Siły Zbrojne RP - Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego (WZZ). Na terenie naszego województwa do WZZ włączono około 100 żołnierzy z: 3 Batalionu Zmechanizowanego z Zamościa, 1 Batalionu Zmechanizowanego z Chełma oraz z Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Chełma. Do poszukiwań włączyli się również myśliwi oraz przedstawiciele Wojewódzkiego i Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Osobą koordynującą działania z ramienia Nadleśnictwa Biała Podlaska był Inżynier Nadzoru Zdzisław Niewiadomski.
Narada Dowódców Jednostek z Nadleśniczym i Inżynierem Nadzoru / Fot. A. Sawicka
Narada Dowódców Jednostek z Nadleśniczym i Inżynierem Nadzoru / Fot. A. Sawicka
Odprawa żołnierzy z placu Nadleśnictwa Biała Podlaska / Fot. A. Sawicka
Samochód ciężarowo - terenowy JELCZ P442.32 / Fot. A. Sawicka
Fot. A. Sawicka
Poszukiwaniami objęto obszary w promieniu 5 km w dwóch leśnictwach w obrębie leśnym: Kijowiec. Przez pierwsze trzy dni akcja była prowadzona na terenie Leśnictwa Cieleśnica, a w kolejnych dwóch dniach w Leśnictwie Konstantynów.
Konwój ciężarówek wojskowych z Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Chełma / Fot. A. Sawicka
W pierwszym dniu - 14 listopada 2016 r. - znaleziono 1 padłego dzika, z którego pobrano próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu ASF. Po czym zwłoki dzika zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.
Fot. Karol Zalewski
Poszukiwania w Leśnictwie Cieleśnica / Fot. Karol Zalewski
Drugiego dnia - 15 listopada 2016 r. - nie znaleziono żadnego padłego dzika.
Żołnierze z 3 Batalionu Zmechanizowanego z Zamościa oraz z 1 Batalionu Zmechanizowanego z Chełma / Fot. A. Sawicka
Fot. A. Sawicka
Odprawa żołnierzy w terenie / Fot. A. Sawicka
Rozstawianie żołnierzy przed rozpoczęciem akcji poszukiwawczej / Fot. A. Sawicka
Trzeciego dnia - 16 listopada 2016 r. - znaleziono 3 padłe dziki. Zarówno miejsce, gdzie zostały znalezione jak też osoby, które je znalazły zostały odpowiednio zdezynfekowane przez służby weterynaryjne.
Fot. Karol Zalewski
Czwartego dnia - 17 listopada 2016 r. - na terenie Leśnictwa Konstantynów znaleziono 4 padłe dziki.
Fot. Karol Zalewski
Ostatniego dnia -18 listopada 2016 r. - nie znaleziono żadnego padłego dzika.
Rozstawieni żołnierze co 10 m / Fot. A. Sawicka
Akcja poszukiwawcza na terenie Nadleśnictwa Biała Podlaska zajęła 5 dni (22 godziny), zaangażowanych było około 116 osób, znaleziono 8 padłych dzików. Pobrano próbki i wysłano do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Puławach w celu przebadania ich pod kątem obecności wirusa ASF.