Asset Publisher Asset Publisher

Wspólny hołd

Dziś 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W dniu dzisiejszym tj. 1 marca 2019 r. udaliśmy się do dwóch miejsc, gdzie honorowy hołd oddali Nadleśniczy Tomasz Bylina razem z członkami Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji: komendantem Andrzejem Nowakiem, Waldemarem Kosieradzkim, Ireneuszem Żmudzińskim-Carukiem odwiedzili pomniki pamięci żołnierzy walczących o wolną Polskę

W pierwszej kolejności odwiedziliśmy mogiłę żołnierza Roberta Strzegowskiego o pseudonimie "Rudy" z oddziału majora "Zenona", który poległ 6 kwietnia 1944 r. w potyczce z Niemcami na skraju wsi Ossówka, położonej na terenie Leśnictwa Leśna Podlaska. Nadleśniczy wraz z członkami KSOPiT oraz Panem Feliksem Chomiukiem, który opiekuje się grobem żołnierza, złożyli wieniec, zapalili znicze i oddali cześć pamięci poległemu.

Warto tu wspomnieć o tym, że pan Feliks w 1983 r. wspólnie ze Stanisławem Dębskim i Stanisławem Sidorukiem (członkami Solidarności) zbudowali na mogile nagrobek i postawili kuty krzyż. W 2005 roku, opiekujący się do dziś tym miejscem pan Feliks Chomiuk został wyróżniony Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej przyznawanym przez Przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Nam Polakom pozostaje pamiętać o tych, którzy walczyli i dbać o miejsca, które przypominają o ich poświęceniu i umiłowaniu Ojczyzny, za którą przelali krew i oddali życie.

Drugim miejscem, które odwiedziliśmy był pomnik wzniesiony w 1995 z polnych kamieni w Leśnictwie Grabarka, poświęcony "ŻOŁNIERZOM ARMII KRAJOWEJ OP "LECHA I ZENONA" 34 pp. AK KTÓRZY W AKCJI "BURZA" 20-26-VII-1944 W REJONIE GRABARKA-ŁOMAZY-KOZŁY-JAŹWINY STOCZYLI ZWYCIĘSKĄ BITWĘ Z WOJSKAMI NIEMIECKIMI".

- Jest to bardzo ważne miejsce, warto wspomnieć, że oddział „Zenona” (majora Stefana Wyrzykowskiego) w czasie walk nie przegrał ani jednej bitwy z Niemcami. Wsławił się tym, że zabezpieczał akcję wydobywania niemieckiej rakiety V2 w Sarnakach. Na terenie tamtego leśnictwa odniósł też spektakularne zwycięstwo w bitwie pod Jeziorami. Oddział „Zenona” brał udział w oswobodzeniu 120 aresztowanych żołnierzy, których NKWD i UB przetrzymywało w bialskim więzieniu – wylicza Tomasz Bylina, Nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska.

CZEŚĆ I CHWAŁA OBROŃCOM OJCZYZNY !