Asset Publisher Asset Publisher

VI Europejskie Dni Ptaków w Janowie Podlaskim pod znakiem kopciuszka

            Liczenie ptaków w ramach EDP w Janowie Podlaskim odbyło się 1 października 2016 r.. Na trasę liczenia stawiło się ponad pięćdziesiąt osób, przewodnikiem wycieczki był leśniczy Jarosław Mydlak. Symbolem tegorocznej akcji był kopciuszek, ptaki te, mimo tego że już niedługo odlecą, pięknie śpiewały w zabudowie Janowa Podlaskiego. Podczas  notowania ptaków, zauważyliśmy 7 osobników tego gatunku. Najczęściej obserwowanym gatunkiem na peryferiach Janowa był szpak, ptaki te kołowały licznymi stadami nad pobliskimi łąkami. Przy starej plebanii odezwał się rzadki dzięcioł białoszyi, a za stadniną drugi osobnik tego gatunku żerował na brzozie rosnącej wzdłuż drogi.

Najciekawsze dla wszystkich były jednak drapieżniki, udało się dostrzec kilka myszołowów, migrującego samca błotniaka stawowego i przelatującą aktywnym lotem nad łąkami samicę błotniaka zbożowego.

Pośród krzewów uwijały się stada migrujących bogatek, nad uroczyskiem „Czarne grzędy" przeleciało duże stado grzywaczy a na niebie ciągnęły „sznurem" kormorany.

W pobliżu uroczyska „Łysucha" spróbowaliśmy użyć nagrania głosu czubatki, by ptaki zbliżyły się do obserwatorów.  Dzięki temu, dwie czubatki przez kilka minut krzątały się blisko obserwatorów, dając się ku ich zadziwieniu obejrzeć w pełnej krasie.

Uczestnicy mogli też posilić się przy ognisku oraz spróbować pysznej szarlotki upieczonej specjalnie na tę okazję przez przewodnika.

Na zakończenie marszu, przed Wygodą oczom obserwatorów pokazała się samica dzięcioła zielonego, skakała po drodze i siadała na pień brzozy.

Ogółem zaobserwowaliśmy w trakcie liczeń 759 osobników reprezentowanych przez 32 gatunki ptaków. Najliczniejsze były szpaki, trznadlegrzywacze. Wyniki z liczeń przesłane zostały jeszcze tego samego dnia do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, skąd trafią do Szwajcarii, która to jest tegorocznym, europejskim koordynatorem tej akcji.

W podsumowaniu konkursu na najlepszego obserwatora w trakcie wycieczki, największą wiedzą i znawstwem w rozpoznawaniu ptaków, wykazał się Mikołaj Cieśluk uczeń Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II.  

Serdecznie podziękowania składam Publicznemu Gimnazjum im. Jana Pawła II, Parkowi Krajobrazowemu Podlaski Przełom Bugu, Nadleśnictwu Biała Podlaska oraz Nadbużańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Janowie Podlaskim za pomoc w organizacji tegorocznych Europejskich Dni Ptaków.

Tekst: leśniczy - Jarosław Mydlak