Asset Publisher Asset Publisher

Nie zabieraj młodych zwierząt z lasu

Las to mieszkanie zwierząt – zachowaj ciszę. Maj to czas, kiedy rodzą się młode i nieporadne zwierzęta.

Młode po urodzeniu nie mają zapachu więc są niewyczuwalne dla drapieżników dlatego matki mogą spokojnie się oddalić – ale zawsze są w ich pobliżu.  Nie próbuj ich dotknąć,  głaskać – zostaną odtrącone przez matkę i nie próbuj zabrać maluchów ze sobą.

Kiedy przyjdzie na świat potomstwo łosi ?

Łoś – to nasz największy przedstawiciel rodziny jeleniowatych. Dorosłe osobniki ważą 270-500 kg, samice są nieco mniejsze. Samica łosia (klępa) rodzi (ciąża trwa od 225 do 245 dni) w końcu kwietnia lub na początku maja jedno lub 2 młode, które ważą tuż po urodzeniu 11-16 kg. Przez 3-4 miesiące klępa karmi potomstwo mlekiem, w tym czasie przybierają one na wadze ok. 1 kg dziennie. Już od 3 tygodnia życia młode zaczynają odżywiać się pokarmem roślinnym i sprawnie podążać za matką.

Pamiętaj! Kiedy spotkasz klępę z młodymi nie podchodź zbyt blisko, ponieważ jak każda matka będzie zaciekle bronić swoich młodych, nawet uderzając ostrymi kopytami. Łoszaki pozostają z matką przynajmniej przez rok – aż do urodzenia przez nią kolejnych młodych.

Tutaj znajdziesz codzienne relacje prosto z lasu:

Kiedy ujrzymy młode jelenie?

Ciąża u łani jelenia trwa ok. 235 dni. Cielęta rodzą się na przełomie maja i czerwca, ze średnią wagą ok.  8-10 kg. Matka karmi młode mlekiem aż do nadejścia zimy, przez ten czas przybierają one na wadze prawie 0,5 kg dziennie. Od 2 tygodnia życia zaczynają uzupełniać dietę pokarmem roślinnym i sprawnie podążają za matką. Podobnie jak u łosi, łanie jeleni opiekują się młodymi przez pierwszy rok ich życia.

Ciąża sarny

Samica (koza) rodzi od połowy maja do połowy czerwca najczęściej 2 młode, których masa urodzeniowa wynosi 1-1,7 kg. Przez pierwsze dni młode nie opuszczają miejsca, gdzie nastąpił poród, a w obliczu niebezpieczeństwa wykazują bezwzględny odruch przywarowania, co chroni je przed drapieżnikami. Jednak często ludzie niepotrzebnie zbliżają się do nich, i nierzadko zabierają myśląc, że są one porzucone. Prawda jest taka: młode czekają na matkę, która karmi je mlekiem przez pierwszy miesiąc 5 – 9 razy dziennie, potem rzadziej, aż do wczesnej jesieni, a nawet grudnia. Młode zjadają pokarm roślinny od 5-10 dnia życia, a pierwsze kroki zaczynają stawiać po 2-3 tygodniach. Koza broni swego potomstwa przed średniej wielkości drapieżnikami (zwłaszcza lisami), uderzeniami przednich kończyn, wykazuje również agresywność w stosunku do innych saren zbliżających się do jej młodych. Koźlęta pozostają z matką prawie do urodzenia przez nią kolejnych młodych.

 

Źródło:

Łowiectwo, Henryk Okarma, Andrzej Tomek, Kraków 2008.