Asset Publisher Asset Publisher

MSZA ŚWIĘTA W LESIE

22 czerwca 2017 roku w Leśnictwie Szadek przy "Świętych Dębach" uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, której przewodniczył Biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz.

W miejscu ukrywania się dzielnych unickich kobiet z Hruda, które przez sześć tygodni wiosną 1876 r., chroniły się z dziećmi w lesie przed prześladowaniami władz carskich, przy prastarych dębach, poświęcono krzyż i tablicę z ich nazwiskami.

Biskup wygłosił bardzo poruszającą homilię, nawiązującą do tamtych czasów.

Jakaż ogromna była wiara tych kobiet - matek, które zabrały swe dzieci do lasu i czekały aż minie okres prześladowań, okres przymusowego ochrzczenia w obrządku prawosławnym. Nie straszny był im głód, chłód i strach. Potrafiły stawić czoło wszelkim przeciwnościom losu, zaciekle broniąc swej wiary, dziś są wzorem do naśladowania.

W uroczystości uczestniczyli: Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Jerzy Sądel, leśnicy, przedstawiciele Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji, Podlasko-Kozieradzkie Bractwo Kurkowe i wielu mieszkańców parafii Hrud.

Leśna historia na stałe wpisała się w dzieje zarówno parafii Hrud jak i Nadleśnictwa Biała Podlaska. Dlatego też wspólnie rokrocznie będziemy tam się spotykać na Mszy Świętej.