Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy pielgrzymowali na Jasną Górę

W sobotę, 15 września 2018 roku odbyła się 22. Pielgrzymka Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska na Jasną Górę.

W tegorocznej pielgrzymce pod hasłem: „Od 100 lat w służbie Bogu i Ojczyźnie” wzięli udział pracownicy leśnictwa, gospodarki wodnej i parków narodowych, wyższych i średnich szkół leśnych, przedstawiciele ruchów ekologicznych.

„Od 100 lat w służbie Bogu i Ojczyźnie” to 22. pielgrzymka, przyjeżdżamy tutaj, żeby podziękować i żeby prosić o opiekę Matkę Bożą. To jest dla nas bardzo ważne, bo każdy z nas jest tylko człowiekiem, ma swoje wzloty i upadki, ma okresy zwątpienia, okresy smutku, a bycie tutaj, bycie z tymi ludźmi, pokazanie sobie nawzajem, że jesteśmy dla siebie, jak to mówił Jan Paweł II „jedni drugich brzemiona nieście”, leśnicy tacy są, zawsze pomagają - mówił Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

W imieniu Jasnej Góry słowa powitania wypowiedział o. Jan Poteralski, podprzeor sanktuarium: „Polskie lasy nie od dziś są dumą naszej Ojczyzny, dzisiejsze lasy to dom dla większości gatunków roślin i zwierząt, to ptactwo niespotykane gdzie indziej w Europie, zwierzęta i rośliny świadczą też o czystości środowiska. Lasy państwowe to wielki skarb, i wy jesteście stróżami tego skarbu. Pracownicy polskich lasów, wy, którzy na pamięć znacie każdy rodzaj i gatunek drzewa i wiecie o tajemnicach lasów niż ktokolwiek, prosimy, bądźcie nadal stróżami pięknego stworzonego przez Boga świata. A Maryja z Jasnej Góry będzie wam pomocą i wyprasza potrzebne łaski w ciężkim, ale jakże pięknym powołaniu i życiu. Zawierzcie swoje życie Matce Bożej i swoją misję, tak jak to uczynił św. Jan Paweł II, i niech ta pielgrzymka przynosi w przyszłości błogosławione owoce”.

Homilię wygłosił abp Wiktor Skworc: „Drodzy pracownicy Lasów Państwowych, jako leśnicy macie niezwykłą okazję, by poprzez swoją pracę odnajdywać w przyrodzie litery Bożego alfabetu stworzenia, poznając skomplikowaną naturę lasu, możecie dostrzec, jak ta żywa księga natury wskazuje poza siebie, staje się jakby przezroczysta. Codzienność i powtarzalność zadań związanych z waszym zawodem, może z czasem przytłumić zdziwienie, stępić wzrok, uśpić serce i rozum, ale mimo wszystko świat odsłania przed wami swoją tajemnicę. Niech jej poznawanie prowadzi was do zadziwienia, do kontemplacji stworzenia. Moi drodzy, las, którym się opiekujecie, jest niezwykłym systemem odniesień, w którym różne stworzenia żyją w skomplikowanej, a zarazem uporządkowanej wspólnocie”.

Kończąc homilię abp Wiktor Skworc powiedział: „Drodzy leśnicy, życzę wam, i o to się modlimy wspólnie tu na Jasnej Górze, prosząc Matkę Bożą Jasnogórską Królową Polski o pomoc, byście mogli w pokoju i spokoju odczytywać znaki czasu i dalej służyli wsłuchując się w nauczanie Jana Pawła II (…) Moi drodzy, jeszcze jedno, a właściwie prośba – uczcie nas, bo jesteście specjalistami, takiego czytania przyrody, wszak znacie drogi lasu, potraficie patrzeć i dostrzegać, i wyciągać wnioski. Dostrzegajcie też siebie, swoje człowieczeństwo, jego piękno i chrześcijańskie powołanie, bądźcie temu ludzkiemu i chrześcijańskiemu powołaniu wierni. Pełnijcie wolę Boga, jak Maryja, Służebnica Boga i ludzi”.
 

Źródło: http://www.jasnagora.com/wydarzenie-12276