Asset Publisher Asset Publisher

Sowia Noc w Janowie Podlaskim

Zapraszamy do udziału w VI Sowiej Nocy w Janowie Podlaskim. Szczegóły znajdują się na plakacie.

VI Sowia noc w Janowie Podlaskim

Tegoroczna sowią noc rozpoczęła się od części artystycznej. Młodzież z gimnazjum i dzieci ze szkoły podstawowej zaprezentowały w ramach konkursu prace w trzech kategoriach. Były to: budki lęgowe dla puszczyków, wazony z motywem sowim, rysunki przedstawiające sowy w locie.

Komisja złożona z pracowników Nadleśnictwa Biała Podlaska, Publicznego Gimnazjum w Janowie Podlaskim, Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu" oraz członków towarzystw przyrodniczych: TP „Bocian" i Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego dokonała oceny prac konkursowych i wyłoniła laureatów konkursów:

Laureaci:

Kategoria " Lot sowy"- gimnazjum

1.Marzena Kaliszuk 3a

2. Dagmara Czuchan 1b

3. Mikołaj Cieśluk 2a

Wyróżnienia: Weronika Bujan 2a i Klaudia Kaliszuk 2a

 

Kategoria " Lot sowy" szkołą podstawowa

1. Julia Ksiniewicz 1

2.Maja Doroszuk 

3. Czarek Hołub

wyróżnienia: Martyna Korolczuk

 

Wazon z motywem sowim - gimnazjum

1. Natalia Maciela 1a

2. Marzena Kaliszuk 3a

3. Dagmara Kędzior 3a

Wyróżnienie: Marta Kulik 2a

 

Wazon z motywem sowim - szkoła podstawowa

1.Anna Kaliszuk 2c

2. Amelia Andruszkiewicz IV b

3. Waldemar Szymula 3b

 

Kategoria Budka lęgowa dla puszczyka - gimnazjum

1.Kacper Szewczyk 3b

2. Natalia Miszczuk 2b

3. Dagmara Kędzior 3a

Wyróżnienia: Wiktoria Ruszkowska 2a, Wojtek Krzyżanowski 2a, Szymon Rusinek 2a

 

Laureaci otrzymali nagrody i okolicznościowe dyplomy, które wręczyli: Nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska Pan Tomasz Bylina, Dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II Pan Leszek Chwedczuk, Dyrektor Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu" Pan Andrzej Łazeba i Podleśniczy Leśnictwa Szadek Pan Jarosław Mydlak.

W ramach konkursu powstało aż 16 budek lęgowych dla puszczyków, które zamierzamy powiesić w dogodnych lokalizacjach drzewostanów Nadleśnictwa Biała Podlaska, tam gdzie nie ma odpowiedniej ilości dziupli naturalnych.

 

Oprócz wystawy prac, mogliśmy podziwiać uczniów, przedstawiających w humorystyczny sposób sztukę „Sowowizja" . Uczniowie w sowich maskach, przy muzyce i głosie adekwatnym do przedstawionego gatunku – po merytorycznym wprowadzeniu, prezentowali sowi taniec.

W programie znalazł się też autorski pokaz filmów i zdjęć z sowami w obiektywie lunety przygotowanego na tą okoliczność przez pracownika Nadleśnictwa Biała Podlaska Jarosława Mydlaka.

Po części artystycznej młodzież i dzieci udały się na nocną wycieczkę terenową w poszukaniu sów.

Odwiedziliśmy Woroblin, Rokitno, Klonownicę Dużą i Hrud. Mimo usilnych starań, nie udało się podczas nocnych nasłuchów usłyszeć sowy. Być może powodem był silny wiatr. Wieczór był mroźny,  nie przeszkodziło to jednak by przy ognisku miło spędzić czas i się posilić.

Ognisko zakończyło się około dwunastej w nocy a w Sowiej nocy wzięło udział co najmniej 126 osób.

 

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i już teraz zapraszamy za rok do Janowa Podlaskiego na kolejną Sowią Noc!!!