Asset Publisher Asset Publisher

Z Łosiem przez las, cz. 1

Audycja radiowa z dnia 02.09.2022 r.

Pod koniec lata, już na przełomie sierpnia i września możemy zaobserwować większe i mniejsze stada ptaków, które w Polsce zatrzymują się tylko na chwilę, przelatując np. do Afryki. Ale w tym czasie widzimy również aktywność rodzimych ptaków, w tym ptaków drapieżnych. Pośród ciekawych gatunków, o których warto pamiętać i wypatrywać ich podczas wędrówek, jest błotniak łąkowy, podlegający ochronie czynnej, z populacji którego żyją w naszym kraju cztery gatunki, jest on także w powiecie bialskim, na obszarze działania nadleśnictwa Biała Podlaska. Inne ciekawe ptaki, jak najbardziej znane i lubiane, to sokoły.

Ornitolodzy zachwycają się np. sokołem leśnym, czyli kobuzem, a także kopczykami, które zresztą są z nami do końca września i można podejść blisko do nich, aby podziwiać kolorowe upierzenie. Inne ptaki to mornele, zazwyczaj gnieżdżące się w Skandynawii, a u nas przelatujące tylko jesienią, właściwie już pod koniec lata. Podobnie drzemlik - najmniejszy sokół ze Skandynawii i Rosji, także tylko przelatuje przez Polskę.

O ptakach końca lata oraz o gatunkach i ciekawym życiu ptaków drapieżnych, w programie mówił Jarosław Mydlak, leśniczy Leśnictwa Serwin w Nadleśnictwie Biała Podlaska.


Odsłuchaj audycję: