Asset Publisher Asset Publisher

Sowia noc

Po raz kolejny Nadleśnictwo Biała Podlaska wspólnie z Zespołem Szkół w Janowie Podlaskim i Parkiem Krajobrazowym Podlaski Przełom Bugu zorganizowało w Janowie Podlaskim „Sowią Noc”. W wydarzeniu wzięło udział około stu pięćdziesięciu uczestników.

Część artystyczna odbyła się w hali sportowej Zespołu Szkół w Janowie Podlaskim gdzie uczniowie wystawili przedstawienie pt. „Kocham cię sówko”. Było w nim dużo humoru oraz sowich piosenek, które rozbawiły publiczność.

Kolejną atrakcją była diaporama autorska pracownika Nadleśnictwa Biała Podlaska  Jarosława Mydlaka pt. „Puszczyk mszarny – wielka twarz” – ukazująca pierwszego wykrytego puszczyka mszarnego w powiecie bialskim.

W trakcie części artystycznej można było podziwiać wystawę prac uczniów, na której prezentowane były koszulki i torby z sowimi motywami.

Komisja oceniła najciekawsze prace i w trakcie Sowiej Nocy odbyło się uroczyste rozdanie nagród dla laureatów.

Kolejnym etapem Sowiej Nocy były nocne nasłuchy. Noc zapowiadała się dobrze. Było bezchmurnie, bezwietrznie i dość chłodno. Pod budynkiem starej plebanii w Janowie Podlaskim nie odezwała się sowa, podobnie w Woroblinie przy oborze i w Neplach w parku. W ostatnim punkcie nasłuchów przy kościele w Malowej Górze odezwała się płomykówka i za chwilę w oddali słychać było puszczyki. Po chwili puszczyk przeleciał nad uczestnikami nasłuchów i usiadł na lipach przy kościele, tam można było go podziwiać jak głośno pohukiwał.

Po udanych nasłuchach zakończyliśmy Sowią Noc ogniskiem w Pratulinie korzystając z miejsca przy tamtejszej plebanii.