Asset Publisher Asset Publisher

Przesadzenie "Dębu Papieskiego"

W dniu dzisiejszym (22.05.2020 r.), w naszym nadleśnictwie, miało miejsce historyczne wydarzenie. W związku z rozbudową budynku biura nadleśnictwa, byliśmy zmuszeni do przesadzenia „Dębu Papieskiego”.

     Ten kilkunastoletni  dąb jest drzewem niezwykłym. Dzięki staraniom i opiece leśników będzie przez wieki świadczyć o przywiązaniu do polskiej ziemi jej Syna i jego niezwykłego pontyfikatu – papieża Jana Pawła II oraz o pamięci i głębokim szacunku, jakim darzy Go całe społeczeństwo.

     Zamysł takiej formy upamiętnienia powstał w 80-tą rocznicę istnienia Lasów Państwowych, kiedy to leśnicy  oraz ludzie związani z ochroną środowiska, mając na uwadze wielką miłość Ojca Świętego do ojczystej przyrody, w hołdzie za pamięć, błogosławieństwa i modlitwy wystąpili z inicjatywą ufundowania żywych pomników.

                                                Fot. Tomasz Bylina

     Fot. Tomasz BylinaW Nadleśnictwie Biała Podlaska „Dąb Papieski” o numerze 154, wyhodowany z żołędzi zebranych w 2003 roku, z najstarszego w Polsce „Dębu Chrobrego” i poświęconych w dniu 28 kwietnia 2004 roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II, został posadzony 16 maja 2006 roku.
    
Mamy nieodpartą nadzieję, że w nowym miejscu nasz „Dąb Papieski” będzie czuł się równie dobrze, i że swoim wdziękiem będzie nadal „cieszył oko” nas wszystkich oraz następne pokolenia.