Asset Publisher Asset Publisher

Nie zabieraj małych zwierząt z lasu

Młode po urodzeniu nie mają zapachu więc są niewyczuwalne dla drapieżników dlatego matki mogą spokojnie się oddalić – ale zawsze są w ich pobliżu. Nie próbuj ich dotknąć, głaskać – zostaną odtrącone przez matkę i nie próbuj zabrać maluchów ze sobą.

Pamietaj, że las to mieszkanie zwierząt – zachowaj ciszę!Samica sarny (koza) rodzi od połowy maja do połowy czerwca najczęściej 2 młode, których masa urodzeniowa wynosi 1-1,7 kg. Przez pierwsze dni młode nie opuszczają miejsca, gdzie nastąpił poród, a w obliczu niebezpieczeństwa wykazują bezwzględny odruch przywarowania, co chroni je przed drapieżnikami.

Jednak często ludzie niepotrzebnie zbliżają się do nich, i nierzadko zabierają myśląc, że są one porzucone.

Prawda jest taka: młode czekają na matkę, która karmi je mlekiem przez pierwszy miesiąc 5 – 9 razy dziennie, potem rzadziej, aż do wczesnej jesieni, a nawet grudnia. Młode zjadają pokarm roślinny od 5-10 dnia życia, a pierwsze kroki zaczynają stawiać po 2-3 tygodniach.

Koza broni swego potomstwa przed średniej wielkości drapieżnikami (zwłaszcza lisami), uderzeniami przednich kończyn, wykazuje również agresywność w stosunku do innych saren zbliżających się do jej młodych. Koźlęta pozostają z matką prawie do urodzenia przez nią kolejnych młodych.