Asset Publisher Asset Publisher

Leśnymi tropami

Korzystając z uroków zimy, warto wybrać się na wyprawę do lasu.

Celem zimowej wycieczki może być na przykład wytropienie najliczniejszych mieszkańców leśnych ostoi. Ale zanim przejdziemy do szczegółów rozpoznawania tropów dowiedzmy się czego robić nie powinniśmy:

Pamiętajmy, że wchodząc do lasu jesteśmy tu gośćmi więc zachowujmy się godnie i zostawmy las w takim stanie w jakim chcielibyśmy zastać przy kolejnej wizycie.   

TROPY to odciski nóg zwierzęcych pozostawione na ziemi lub śniegu. Pozwalają myśliwym określić gatunek, orientacyjnie ciężar i płeć, często też czas i kierunek wędrówki zwierzyny.

Na podstawie tropów możemy określić jaki gatunek zwierzyny przecierał leśne szlaki tuż przed nami i w którym kierunku zmierza, a po dokładniejszych obserwacjach możemy określać nawet wiek.

Ważną wskazówką przy tropieniu jest kierunek wiatru, kiedy będziemy szli pod wiatr mamy szansę na dłuższe obserwacje zwierzyny żerującej i wykonanie kilku pamiątkowych zdjęć. Jeśli to się nie uda to pozostaje tylko czytanie z odcisków na śniegu / ziemi.

O przebywaniu zwierzyny w środowisku naturalnym świadczą również: sierść na przejściach, buchtowiska, babrzyska/ brochowiska (miejsca błotnej kąpieli - leśnego spa), legowiska a nawet spałowane drzewka.

Na przejściach zwierzyny pozostawiany jest zapach wyczuwalny nawet przez nas. Kto częściej przebywał w leśnych ostojach i miał dość bliską styczność z watahą dzików czy chmarą jeleni to na pewno zapamiętał te charakterystyczne zapachy.

Rozpoznawać też możemy jak najbardziej po odchodach, z których jesteśmy w stanie odczytać płeć (jelenie i  sarny) a nawet możemy się dowiedzieć co dany zwierz jadł.

/ Źródło: Łowiectwo, tom I/

 

Cenne uwagi znajdują się również na filmie:

 

Życzymy udanych obserwacji tropicielom zwierzyny!