Aktulaności
Sowia Noc w Janowie Podlaskim
Zapraszamy do udziału w VI Sowiej Nocy w Janowie Podlaskim. Szczegóły znajdują się na plakacie.
VI Sowia noc w Janowie Podlaskim
Tegoroczna sowią noc rozpoczęła się od części artystycznej. Młodzież z gimnazjum i dzieci ze szkoły podstawowej zaprezentowały w ramach konkursu prace w trzech kategoriach. Były to: budki lęgowe dla puszczyków, wazony z motywem sowim, rysunki przedstawiające sowy w locie.
Komisja złożona z pracowników Nadleśnictwa Biała Podlaska, Publicznego Gimnazjum w Janowie Podlaskim, Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu" oraz członków towarzystw przyrodniczych: TP „Bocian" i Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego dokonała oceny prac konkursowych i wyłoniła laureatów konkursów:
Laureaci:
Kategoria " Lot sowy"- gimnazjum
1.Marzena Kaliszuk 3a
2. Dagmara Czuchan 1b
3. Mikołaj Cieśluk 2a
Wyróżnienia: Weronika Bujan 2a i Klaudia Kaliszuk 2a
Kategoria " Lot sowy" szkołą podstawowa
1. Julia Ksiniewicz 1
2.Maja Doroszuk
3. Czarek Hołub
wyróżnienia: Martyna Korolczuk
Wazon z motywem sowim - gimnazjum
1. Natalia Maciela 1a
2. Marzena Kaliszuk 3a
3. Dagmara Kędzior 3a
Wyróżnienie: Marta Kulik 2a
Wazon z motywem sowim - szkoła podstawowa
1.Anna Kaliszuk 2c
2. Amelia Andruszkiewicz IV b
3. Waldemar Szymula 3b
Kategoria Budka lęgowa dla puszczyka - gimnazjum
1.Kacper Szewczyk 3b
2. Natalia Miszczuk 2b
3. Dagmara Kędzior 3a
Wyróżnienia: Wiktoria Ruszkowska 2a, Wojtek Krzyżanowski 2a, Szymon Rusinek 2a
Laureaci otrzymali nagrody i okolicznościowe dyplomy, które wręczyli: Nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska Pan Tomasz Bylina, Dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II Pan Leszek Chwedczuk, Dyrektor Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu" Pan Andrzej Łazeba i Podleśniczy Leśnictwa Szadek Pan Jarosław Mydlak.
W ramach konkursu powstało aż 16 budek lęgowych dla puszczyków, które zamierzamy powiesić w dogodnych lokalizacjach drzewostanów Nadleśnictwa Biała Podlaska, tam gdzie nie ma odpowiedniej ilości dziupli naturalnych.
Oprócz wystawy prac, mogliśmy podziwiać uczniów, przedstawiających w humorystyczny sposób sztukę „Sowowizja" . Uczniowie w sowich maskach, przy muzyce i głosie adekwatnym do przedstawionego gatunku – po merytorycznym wprowadzeniu, prezentowali sowi taniec.
W programie znalazł się też autorski pokaz filmów i zdjęć z sowami w obiektywie lunety przygotowanego na tą okoliczność przez pracownika Nadleśnictwa Biała Podlaska Jarosława Mydlaka.
Po części artystycznej młodzież i dzieci udały się na nocną wycieczkę terenową w poszukaniu sów.
Odwiedziliśmy Woroblin, Rokitno, Klonownicę Dużą i Hrud. Mimo usilnych starań, nie udało się podczas nocnych nasłuchów usłyszeć sowy. Być może powodem był silny wiatr. Wieczór był mroźny, nie przeszkodziło to jednak by przy ognisku miło spędzić czas i się posilić.
Ognisko zakończyło się około dwunastej w nocy a w Sowiej nocy wzięło udział co najmniej 126 osób.
Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i już teraz zapraszamy za rok do Janowa Podlaskiego na kolejną Sowią Noc!!!