Aktulaności Aktulaności

Sowia Noc w Janowie Podlaskim

Dnia 31 marca 2017 r. w hali sportowej odbyła się część artystyczna „Sowiej Nocy".

Młodzież z gimnazjum i dzieci ze szkoły podstawowej w Janowie Podlaskim przygotowały prace konkursowe w czterech kategoriach: ciasto z wizerunkiem sowy, naczynie z motywem sowim, zakładka z sową oraz pocztówka przedstawiająca te piękne ptaki.

Jury konkursowe w czasie Sowiej Nocy wybrało najciekawsze prace i je nagrodziło. W trakcie imprezy, młodzież z gimnazjum wystawiła sztukę pt. „Sowobory" przedstawiającą biologię sów oraz wybory „sowiego prezydenta".

Następnie obejrzeliśmy diaporamę o sowach dotyczącą trzech gatunków: puszczyka mszarnego, uszatki i uszatki błotnej.

Po części artystycznej wybraliśmy się na część terenową w poszukiwaniu sów. W okolicy starej plebanii w Janowie Podlaskim, mieliśmy możliwość usłyszeć i zobaczyć nawołującego puszczyka.

Wyżowa noc pozwoliła nam na wykrycie aż trzech stanowisk puszczyków i jednego stanowiska płomykówki. W Woroblinie i Roskoszy nawoływały wspólnie pary puszczyków. W światłach latarek można było śledzić ich piękny i cichy lot. Płomykówka pokazała się tylko wybranym – siedziała na dachu szkoły tylko chwilkę, po czym zniknęła w czeluściach nocy.

Koniec Sowiej Nocy zwieńczyliśmy po godz. 24:00 ogniskiem na terenie urządzenia turystycznego Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu w Janowie Podlaskim.

 

Tekst: Leśniczy Jarosław Mydlak