Aktulaności Aktulaności

ŚLADAMI PAMIĘCI POLSKIEGO NARODU

Świadectw bohaterstwa polskiego narodu w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Biała Podlaska jest dosyć dużo. Każde z nich jest wyjątkowe a łączy je jedno: walka o niepodległą Polskę.

W Leśnictwie Rudka w okresie II wojny światowej hitlerowcy rozstrzelali kilkaset osób z Białej Podlaskiej i okolic. Tę historię przytaczają do dziś emerytowani leśnicy. W lesie w odległości około 300 m od siebie znajdują się symboliczne dwie ogrodzone zbiorowe mogiły z krzyżem a w pobliżu widoczne są jeszcze okopy.

/Leśnictwo Rudka/

/Leśnictwo Rudka/

W Leśnictwie Grabarka 20-26 lipca 1944 roku stoczono partyzancką walkę oddziału 34 pp. AK z wycofującymi się Niemcami. Walki partyzantów upamiętniono dzięki staraniom członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

/Leśnictwo Grabarka/

O ŚWIĘTYCH DĘBACH w Leśnictwie Szadek pisaliśmy wcześniej >>> tutaj.

W miejscowości Woskrzenice Duże przy E30 utworzono z inicjatywy mieszkańców symboliczne MIEJSCE WIECZNEGO SPOCZYNKU POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH BOHATERÓW WALKI O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI W 1863 R.  którzy w tych okolicach stoczyli krwawą bitwę. ZATARŁY SIĘ W PAMIĘCI SZCZEGÓŁY BITEWNE I NAZWISKA POZOSTAŁA TA MOGIŁA. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.

/Woskrzenice Duże/

Na terenie leśnictwa Leśna Podlaska w miejscowości Mariampol usypany jest kopiec Marszałka Józefa Piłsudskiego. W kopcu zakopana była butelka z listem, w którym znalazła się informacja, że został on usypany przez dzieci z okolicznych szkół oraz mieszkańców.

/Mariampol/

We wsi Ossówka zlokalizowany jest grób żołnierza z oddziału majora „Zenona", o pseudonimie „Rudy", który zginął w potyczce z Niemcami.

 

/Ossówka/

Pozostaje jeszcze wiele takich miejsc, o których powinniśmy pamiętać, o których będziemy jeszcze pisać. Przechodząc obok nich warto zapaść w chwilę zadumy.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!