Aktulaności Aktulaności

PRZYGOTOWANIA DO VIII SUBMISJI DREWNA CENNEGO „LUBELSKA JESIEŃ 2017”

W ubiegłym miesiącu trwały przygotowania drewna na submisję z Leśnictwa Kniejówka i Szadek.

Submisja

Jest to aukcja drewna cennego, na której można kupić najlepsze okazy drewna. Drewno z lubelskich lasów jest cenione  w całej Europie, znakomicie sprawdza się np. w produkcji oklein na meble. Rekord lubelskiej submisji padł 3 lata temu, kiedy za metr sześcienny dębu zapłacono 4,9 tys. zł.

Wybór odpowiedniego surowca

Dęby z przeznaczeniem na submisję zostały wybrane już rok wcześniej, podczas sporządzania szacunków brakarskich.

Manipulacja i odbiórka drewna

Służby brakarskie (leśniczy, podleśniczy, inspektor) uczestniczą przy manipulacji i odbiórce drewna. Do określenia średnicy drewna stosowanej do obliczania miąższości przyjmuje się zasady pomiaru określone w Polskiej Normie PN-D-95000:2002. Pomiar średnicy w korze mierzymy (w połowie długości) z potrąceniem na korę: 5 cm dla dębu o średnicy do 49 cm, a powyżej 50 cm  średnicy potrącamy 6 cm. Stosowany nadmiar długości wynosi minimum 1%. Odebrany surowiec musi być wprowadzany bezpośrednio na gruncie do rejestratora, przez leśniczego.

Dokumentacja ...

Zanim drewno trafi na plac ekspozycyjny (składnicę) Nadleśnictwa Krasnystaw muszą być dopełnione wszelkie sprawy formalne, takie jak: przygotowanie dokumentów submisyjnych, ustalenie terminu dostawy surowca na składnicę, wykonanie arkusza wyceny, współpraca z koordynatorem ze strony Nadleśnictwa Krasnystaw i wiele innych czynności wynikających z postępu prac.

W tym roku Nadleśnictwo Biała Podlaska przygotowało 44,20 m3 drewna dębowego z Leśnictwa Szadek i Kniejówka.