Aktulaności Aktulaności

NADLEŚNICTWO BIAŁA PODLASKA W ECHU LEŚNYM

10 maja ukazał się pierwszy w tym roku numer  „Echa leśnego”, dodatku do tygodnika regionalnego „Echo Katolickie”. Prezentujemy w nim różne wymiary pracy północnych nadleśnictw RDLP w Lublinie: Białej  Podlaskiej , Chotyłowa, Radzynia  Podlaskiego, Parczewa, Międzyrzeca, Sarnak i Włodawy. Numer otwiera strona, poświęcona ważnym wydarzeniom z życia lubelskiej dyrekcji Lasów Państwowych.

Tym razem czynimy to w roku szczególnym, 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dlatego też pojawiają się tematy na styku lasów i historii, pokazujące m.in. miejsca walk o wolność naszej ojczyzny, w których złotymi zgłoskami zapisali się także leśnicy.  Jednym z  symboli budowania pamięci historycznej  jest pomnik leśników, poległych i pomordowanych w walce o wolną Polskę, który zostanie odsłonięty 8 czerwca  w Janowie Lubelskim podczas ogólnopolskich obchodów Święta Lasu. Odbywać się one będą pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przy okazji przypominamy tradycję obchodzenia Święta Lasu, sięgającą czasów II Rzeczypospolitej.

 Na stronie Nadleśnictwa Biała Podlaska pokazujemy w jaki sposób leśnicy pamiętają o Żołnierzach Wyklętych, od kilku lat odwiedzając miejsca upamiętniające tych, o których historia miała głucho milczeć. Na terenie nadleśnictwa  znajduje się kilka ciekawych miejsc pamięci dotyczących wydarzeń z XIX i XX w. Przypominamy  krzyże, pomniki i głazy przypominające o tych, którzy nie szczędzili sił w walce o wolną Polskę.

„Echo leśne” ukazało się dzięki współpracy Oficyny Wydawniczej „Podlasie”, wydawcy „Echa Katolickiego” i RDLP w Lublinie, w nakładzie 12 tys. egzemplarzy.

Zapraszamy do lektury!

Materiały do pobrania