Aktulaności Aktulaności

Harwester na zrębie sanitarnym

Pod koniec stycznia 2017 r. Nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska podjął decyzję o wykonaniu zrębów sanitarnych na dwóch powierzchniach z drzewostanem świerkowym w Leśnictwie Grabarka.

Na powierzchni 2,53 ha odnotowano nadmierne występowanie kornika drukarza, o którym więcej informacji znajduje się na infografikach. O tym jakie wyrządza szkody słyszymy w relacjach leśników z Puszczy Białowieskiej.

Dlatego dbając o stan sanitarny lasu, aby zapobiec dalszemu rozwojowi tego szkodnika drewna, zapadła decyzja o zakwalifikowaniu  tych drzewostanów do wylesienia poprzez rębnię zupełną z przyczyn sanitarnych.

Idealną maszyną wielooperacyjną do tego celu okazał się Harwester Rottne H20, który w ciągu czterech dni uporał się z drzewostanem. Dodatkową zaletą harwestera jest to, iż w znacznym stopniu ogranicza uciążliwość pracy, eliminuje negatywne dla zdrowia i człowieka czynniki, które występują przy ręcznym pozyskiwaniu drewna.

- W Nadleśnictwie Biała Podlaska po raz pierwszy został użyty do prac pozyskaniowych harwester, ale mamy nadzieję że nie ostatni - dodaje Nadleśniczy Tomasz Bylina.