Aktulaności Aktulaności

EUROPEJSKIE DNI PTAKÓW W JANOWIE PODLASKIM

W piękny wrześniowy poranek grupa ponad pięćdziesięciu osób wyruszyła z Janowa Podlaskiego by wziąć udział w corocznym liczeniu ptaków.

Na niebie widzieliśmy zataczające kręgi myszołowy, lecące stada sójek i srok. Idąc przez Janów Podlaski na chodniku żerowały wróble i mazurki, które były obok bogatek najliczniej odnotowanymi ptakami podczas wycieczki.

Na obrzeżach miejscowości, na placu budowy, zauważyliśmy polujące na owady kopciuszki, żerujące na chwastach makolągwy i potrząsające długimi ogonkami pliszki siwe.

Przechodząc w pobliżu lasu i pięknych starych domów w uroczysku Zaborek, przeciął nam drogę dzięcioł czarny, a z gęstwiny drzew było słychać śpiew pierwiosnka, przypominający odgłos spadających monet (slip-slap). W pobliżu zbiornika wodnego  nad lustrem wody uwijał się niczym błękitna strzała zimorodek, a w zakrzewieniach słychać było terkotanie pięknie ubarwionego rudzika. Z miejscowości Zaborek wróciliśmy drogą dawnej kolejki, do ośrodka edukacyjnego Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Tam pojawiły się na niebie grubodzioby a na pobliskich chwastach żerowały szczygły.

Ogółem zaobserwowaliśmy 132 osobniki z 24 gatunków ptaków.

Na koniec liczenia, najaktywniejsi obserwatorzy otrzymali notatniki okolicznościowe wydane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Zwieńczeniem wycieczki było ognisko.

Symbolem tegorocznych EDP był droździk, niestety nie udało się go  zobaczyć. Warto wiedzieć, że jest to gatunek nielicznie lęgowy w Polsce, a spotykany jest zwykle w czasie przelotów jesiennych i wiosennych. Zdarza się jesienią, że taki wędrowny droździk może przesiadywać kilka dni a nawet tygodni i żerować np. na pozostawionym winogronie lub w opadłych liściach na drodze leśnej poszukując owadów.