Aktulaności Aktulaności

DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W ustawowy Dzień Żołnierzy Wyklętych tj. 1 marca 2018 r. Nadleśniczy Tomasz Bylina wraz z członkami Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji: komendantem Andrzejem Nowakiem, Waldemarem Kosieradzkim, Ireneuszem Żmudzińskim-Carukiem odwiedzili pomniki pamięci żołnierzy walczących o wolną Polskę.

Pierwszym odwiedzonym miejscem była mogiła żołnierza Roberta Strzegowskiego o pseudonimie "Rudy" z oddziału majora "Zenona". "Rudy" zginął w potyczce z Niemcami we wsi Ossówka, położonej na terenie Leśnictwa Leśna Podlaska.
Nadleśniczy wraz z członkami KSOPiT oraz Panem Feliksem Chomiukiem, który opiekuje się grobem żołnierza, złożyli wieńce, zapalili znicze i oddali cześć pamięci poległemu.

Drugim miejscem był pomnik pamięci przy ODR w Grabanowie, poświęcony wszystkim organizacjom wolnościowym walczącym z okupantem w latach 1939-1989 w tym Alfredowi Radzikowskiemu – żołnierzowi AK ps. „FRED”, który miał 21 lat gdy został w tym miejscu zamordowany przez okupantów w 1943 r.

Trzecim miejscem był pomnik w Leśnictwie Grabarka, poświęcony "ŻOŁNIERZOM ARMII KRAJOWEJ OP "LECHA I ZENONA" 34 pp. AK KTÓRZY W AKCJI "BURZA" 20-26-VII-1944 W REJONIE GRABARKA-ŁOMAZY-KOZŁY-JAŹWINY STOCZYLI ZWYCIĘSKĄ BITWĘ Z WOJSKAMI NIEMIECKIMI".

 

CZEŚĆ I CHWAŁA OBROŃCOM OJCZYZNY !